Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Bursztyn



Skład i sposób pozyskiwania

 


Bursztyn (jantar, sukcynit) jest kopalną żywicą drzew iglastych, sprzed minimum 40 milionów lat. W jego skład wchodzą węgiel, wodór i tlen związane ze sobą w zmiennych stosunkach procentowych. Jednym ze składników jest ponadto kwas bursztynowy w ilości 3-8 %, to on powoduje aromatyczny zapach, wydzielający się podczas spalania bursztynu. Niemal połowa światowego wydobycia kamienia pochodzi z Sambii (półwyspu nad morzem Bałtyckim) a dokładnie z kopalni plażowej w Jantarnym, głównym mieście Sambii. Pomimo iż nie udało się jak dotąd ustalić gatunku iglaków "produkujących" bursztyn, jego sposób powstawania nie budzi wątpliwości. O pochodzeniu świadczą między innymi odciski kory pni drzew macierzystych, a także szczątki drewna i kory wewnątrz bryłek . Żywica gromadziła się wewnątrz pni, wypełniając liczne szczeliny drewna, lub wypływając przez uszkodzenia na powierzchnię pni otoczona promieniami słonecznymi zastygała w rozmaitych formach naciekowych, utrwalając w sobie drobne rośliny jak również niezwykle pożądane stawonogi, kreując tym samym inkluzje organiczne.

 

Odmiany i właściwości bursztynu

 

Naturalny bursztyn wyróżnia się szczególnym bogactwem odmian, barw i stopni przezroczystości. Cechy te nadały mu liczne procesy, jak nasłonecznianie, wietrzenie w piaskach pod wpływem wilgotności i utleniania, a ponadto naciski lodowca. Bursztyn ma barwę żółtawą o różnych odcieniach. Bywa zatem mlecznobiały, niebieski, zielonkawy, bezbarwny, czerwony i czarny. Jest przezroczysty, przeświecający lub mętny, co warunkuje ilość pęcherzyków powietrza wewnatrz bryłki. Odmianami bursztynu są między innymi: symetyt (spotykany we Włoszech), rumuński rumenit, a także bursztyn japoński, meksykański, libański, dominikański, czy bałtycki. Ten ostatni, podążając tropem nazwy, występuje wzdłuż wybrzeży Morza Bałtyckiego i według Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, dzieli się następująco:

 

 

  • Bursztyn bałtycki (sukcynit) naturalny – kamień poddany jedynie obróbce mechanicznej (na przykład szlifowanie, cięcie, toczenie, polerowanie) bez jakichkolwiek zmian naturalnych właściwości.

 

  • Bursztyn bałtycki (sukcynit) modyfikowany – kamień poddany obróbce termicznej lub ciśnieniowej powodującej zmianę właściwości fizycznych, między innymi stopnia przezroczystości i barwy lub w podobnych warunkach kształtowany z jednej bryłki, wcześniej przyciętej do zamierzonych rozmiarów.

 

  • Bursztyn bałtycki (sukcynit) rekonstruowany (prasowany) – kamień otrzymany z kawałków bursztynu bałtyckiego sprasowanego pod wpływem podwyższonej temperatury i wysokiego ciśnienia bez dodatkowych składników.

 

  • Bursztyn bałtycki (sukcynit) łączony – kamień składający się z dwu lub więcej części naturalnego, modyfikowanego lub rekonstruowanego bursztynu bałtyckiego sklejonych z użyciem jak najmniejszej ilości bezbarwnego spoiwa koniecznego do złączenia fragmentów.

 


Jak sprawdzić autentyczność zakupionego bursztynu ?

 


Bursztyn naśladują różne sztuczne żywice o podobnym wyglądzie i zbliżonych właściwościach. Najcześciej mają one większy ciężar właściwy od bursztynu. Wszelkie imitacje bursztynu zanurzone w roztworze soli kuchennej toną, podczas gdy prawdziwy bursztyn swobodnie unosi się na powierzchni. Innym sposobem odróżniania falsyfikatów od oryginału jest ogrzewanie bursztynu. Prawdziwy, po odpowiednio długim pocieraniu powinien wydawać charakterystyczny zapach żywicy. Jako że bursztyn posiada właściwości elektrostatyczne możemy poddać próbie jego naturalność, pocierając nim np. o wełnę lub flanelę i obserwując czy tak potraktowany przyciągnie skrawki papieru. Inną, nieco bardziej drastyczną metodą, jest trzymanie bursztynu przy ogniu, jeśli jest prawdziwy, pozostanie po tym doświadczeniu bez naruszeń, natomiast jeśli mamy do czynienia z imitacją, zwyczajnie zacznie się topić. Niezależnie jednak od wszelkich znanych sposobów pierwszym sygnałem dla klienta jest cena. Bursztyn jest towarem deficytowym, niezwykle oryginalnym, a co za tym idzie pożądanym i wiecznie modnym. Dlatego też posiada swoją słuszną wartość. Jeżeli zatem cena kolczyków, bransolety czy innego elementu biżuterii wydaje się niepokojąco niska, to prawie pewne, że rzekomy bursztyn jedynie naśladuje ten prawdziwy.

 


Sposoby pielęgnacji bursztynu

 

Biżuterię należy przechowywać w osobnych bawełnianych woreczkach, aby zapobiec ewentualnym zarysowaniom. Ważne, by chronić bursztyny przed kontaktem z perfumami lub detergentami. Bursztyn nie wymaga konserwacji środkami chemicznymi, możemy przemywać go delkatnie wodą z mydłem. Należy pamiętać o nie zakładaniu bursztynowej biżuterii podczas uprawiania sportu, aby nie narażać jej na szkodliwe działanie potu. Istotne jest również, by unikać dłuższej ekspozycji biżuterii na słońcu, co niekiedy może spowodować jej zmatowienie.

 


Co jeszcze warto wiedzieć ?

 


Niegdyś bursztynowi przypisywano właściwości nadprzyrodzone i noszono jako amulet. Medycyna ludowa honorowała go jako skuteczne lekarstwo przeciw bólowi gardła i głowy oraz wzmacniające tarczycę, zaś woń kadzidełek miała rzekomo zabijać zarazki. Ozdoby bursztynowe sięgają czasów prehistorycznych, zwłaszcza epoki kamiennej i epoki brązu. Handel bursztynem z ludami północy i trudne podróże nad Bałtyk zapoczątkowali kupcy feniccy. Szlaki handlowe prowadziły od Bałtyku aż po Morze Czarne i Śródziemne. Średniowiecze przyniosło spadek zainteresowania kamieniem. Ożywienie przyniósł natomiast wiek XVII. Od tego czasu bursztyn nieustannie cieszy się zainteresowaniem. W Polsce ze sztuki bursztynniczej słynęli od dawna mistrzowie gdańscy. Dzisiaj bursztyn kojarzymy przede wszystkim z szykowną, a zarazem, ze względu na swą różnorodność, niezwykle oryginalną biżuterią.

Bursztyn

Bursztynowe kolczyki z cyrkoniami Bursztynowe kolczyki z cyrkoniami
Producent: AMBERTIC-B
Cena:

89,00 zł

Cena netto: 72,36 zł

szt.
zobacz więcej
Pierścionek "Serce" z koniakowym bursztynem Pierścionek "Serce" z koniakowym bursztynem
Producent: AMBERTIC-B
Cena:

119,00 zł

Cena netto: 96,75 zł

zobacz więcej
Medalik z koniakowym bursztynem Medalik z koniakowym bursztynem
Producent: AMBERTIC-J
Cena:

109,00 zł

Cena netto: 88,62 zł

szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Ambertic® jest zarejestrowanym znakiem handlowym.

Użytkowanie sklepu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl

Sklep internetowy Shoper.pl