Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Bestsellery
Kolory bursztynu.
Kolory bursztynu.

Zastanawialiście się kiedyś skąd wzięły się różne odcienie bursztynu?

Bursztyn występuje w praktycznie wszystkich odcieniach koloru brązowego i żółtego. Warto zaznaczyć, że naturalny jantar ma barwę jasnożółtą lub miodowo-żółtą, czyli taką jaką ma świeża żywica. Ciemniejsze barwy bursztynu, aż do koloru mocnej herbaty, powstały później jako rezultat utlenienia bursztynu wystawionego na działanie tlenu w powietrzu. Im dłuższe to działanie, tym kolor ciemniejszy.

Barwa bursztynu nie jest cechą stałą, zmienia się w jasnożółty kolor, pomarańczowy, zielony, czerwony i czerwonobrunatny. Odcieni jest naprawdę dużo! Zdarzają się również bursztyny dwukolorowe. Ponieważ powierzchnia bryłki ma największy kontakt z tlenem, ona ciemnieje najszybciej. Stąd często bryłka bursztynu jest jasna w środku, a z zewnątrz pokryta ciemną "korą", szorstką, spękaną i kruchą, a w wyniku tzw. witryfikacji, czyli częściowej krystalizacji spowodowanej światłem i utratą wody. 

Również niezwykle cenne i rzadko występujące są odmiany mleczne i żółte, niebieskawe, fioletowe, zielonkawe i czarne.

Najczęstsze barwy bursztynu uzyskiwane w procesach modyfikacji to: cytrynowy, koniakowy, zielony i wiśniowy. Mniejszej urody kamienie są pooddawane działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia – w efekcie zachodzącej zmiany właściwości fizycznych wybarwiają się one do barwy cytrynowej. By uzyskać barwę koniakową, należy zwiększyć temperaturę, w celu uzyskania barwy wiśniowej – jeszcze bardziej zwiększyć temperaturę.

  • Najbardziej cenioną odmianą bursztynu jest biała - występuje bowiem najrzadziej. Bursztyn ten wyróżnia się oryginalnymi fakturami.  Jest on nazywany również bursztynem „królewskim”. Powstaje on w wyniku odparowywania lotnych materiałów żywicy do momentu pienienia się w bardzo intensywnym słońcu. Biały bursztyn jest lżejszy niż bursztyny w innych kolorach, pływa nawet w słodkiej wodzie. Im więcej mikropęcherzyków posiada bursztyn, tym jest bielszy. Bursztyny białe i mleczne cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców z Państwa Środka.
  • Żółty jest najpopularniejszym kolorem bursztynu (około 70%). Powstaje w gorącym słońcu w wyniku odparowywania płynącej żywicy z drzew, która sprawia, że staje się on mętny - powstają pęcherzyki gazu w środku. Dzięki temu powstaje żółty kolor. Im więcej pęcherzyków gazu tym jaśniejszy odcień żółtego. Jeden milimetr kwadratowy żółtego bursztynu może mieć w sobie 2500 bąbelków gazu.
  • Bursztyn w odcieniu czerwieni jest bardzo rzadki. Pojawia się w odcieniach – od pomarańczowego do ciemnoczerwonego. Bursztyn ten powstaje w procesie utleniania żywicy w powietrzu przez długi czas  w warunkach dużego nasłonecznienia lub ognia w lesie. Naturalne utlenianie odbywa się w powietrzu, bursztyn wchodzi w interakcję z tlenem i zmienia swój kolor krok po kroku. Zmiana odcienia jest bardzo długa i zauważalna dopiero po 50-70 latach. Czerwony bursztyn jest zwany również „starym” ze względu na swoją dojrzałość. Jest bardzo cenny.
  • Bursztyn w zielonym odcieniu powstaje w wyniku wymieszania się żywicy z roślinami. Tam następuje reakcja z chlorofilem. Ma on strukturę podobną do kryształków cukru.  Z tego powodu jest również nazywany „bursztynem cukrowym”.
  • Czarny bursztyn jest często spotykany. Powstaje w wyniku zmieszania żywicy z liśćmi i korą.  Bursztyn ten jest bardzo delikatny i kruchy. Jest to wynik zmieszania się z zanieczyszczeniami (kora i liście), które mogą sięgać nawet 90% wagi. Obróbka czarnego bursztynu jest trudnym rzemiosłem.

 A Tobie który odcień bursztynu jest najbliższy?

 

GRATIS ! Biżuteria zostanie zapakowana w eleganckie opakowanie prezentowe :

(promocja nie dotyczy produktów z działu Upominki, Drzewka, Obrazki, Łańcuszki).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Ambertic® jest zarejestrowanym znakiem handlowym.

Użytkowanie sklepu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl

Sklep internetowy Shoper.pl